سافت‌بانک و عربستان سعودی بزرگ‌ترین مزرعه انرژی خورشیدی دنیا را می‌سازند

عربستان سعودی در ادامه سیاست سرمایه گزاری روی انرژی‌های تجدید پذیر، به تازگی اعلام کرده که در همکاری با شرکت سافت‌بانک ژاپن درصدد ساخت بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی دنیا است.

تفاهم‌نامه ساخت بزرگ‌ترین مزرعه انرژی خورشیدی در حاشیه بازدید رسمی ولیعهد عربستان سعودی از ایالات متحده به امضای طرفین رسیده است.

طبق اعلام رسمی شرکت سافت‌بانک، هدف از احداث بزرگ‌ترین مزرعه انرژی خورشیدی دنیا آن است که  طی چند مرحله ظرفیتی بالغ‌ بر 200 گیگاوات در تولید صفحات انرژی خورشیدی و توزیع آن در سراسر عربستان ایجاد شود. علاوه بر آن در حین انجام این پروژه به طور مستقیم برای 100 هزار نفر به طور مستقیم شغل ثابت ایجاد خواهد شد.

شاید جالب باشد که بدانید در کشور پیشرفته‌ای مانند ایالات متحده، در حال حاضر توسط نیروگاه‌های خورشیدی، سالانه 70 گیگاوات انرژی الکتریکی تولید می‌شود. قرار است بزرگ‌ترین مزرعه انرژی خورشیدی تا سال 2030 به بهره‌برداری برسد و پیش‌بینی می‌شود که سرمایه گزاری 200 میلیارد دلاری را طلب کند. مصرف شبکه برق عربستان در سال 2016 حدود 69 گیگاوات برآورد می‌شود، از این رو با بهره‌برداری از نیروگاه مذکور،  این کشور به یکی از صادر کنندگان برق در منطقه تبدیل می‌شود.

در پی سقوط ارزش نفت در سال‌های اخیر، عربستان سعودی با این طرح قصد دارد که با تنوع بخشی به تولیدات انرژی خود تا سال 2030 در عرصه اقتصادی تحولی ایجاد کند. تأسیسات انرژی خورشیدی عربستان در زمان بازدهی ۱۰۰ برابر بزرگ‌تر از بزرگ‌ترین تأسیسات انرژی خورشیدی جهان خواهد بود که قرار است به زودی پروژه‌اش آغاز شود.

در حالی که تفاهم‌نامه ساخت بزرگ‌ترین مزرعه انرژی خورشیدی در خاک ایالات متحده و سفارش شخص دونالد ترامپ صورت گرفته، با این حال مدیرعامل سافت بانک در جمع خبرنگاران مدعی شده که به دلیل هزینه فوق‌العاده بالای این پروژه، ممکن است روند ساخت آن هیچ‌گاه عملیاتی نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *